Oswajamy padaczkę, czyli 14 lutego – Światowy Dzień Chorych na Padaczkę

14 lutego to nie tylko Walentynki. Ten dzień dedykowany jest też chorym na padaczkę. Dlatego też dziś oswajamy ten temat – krótko wspominamy o faktach, a obalamy mity, byś wiedział jak pomóc, a nie zaszkodzić.

Padaczka jest rodzajem zaburzenia neurologicznego, a więc odpowiedzialny za nią jest ośrodkowy układ nerwowy, a zatem oznacza to, że osoba z takimi zaburzeniami nie jest w stanie ich kontrolować.

Przyczyny występowania napadów padaczkowych mogą być bardzo różne i jest to temat rzeka, natomiast dziś chciałabym skupić się na tym co NALEŻY robić, a czego robić NIE WOLNO, gdy zdarzy się, że będziemy świadkiem napadu padaczkowego. Po pierwsze, po czym poznać napad padaczkowy? Chory zazwyczaj upada, traci przytomność, ma charakterystyczne drgawki, początkowo może też na moment stracić oddech lub zsinieć. Może mieć ślinotok. Zazwyczaj napad ustępuje po minucie lub dwóch. Chwilę trwa zanim chory nie odzyska świadomości. Taka osoba najczęściej wie, że cierpi na padaczki.

FAKTY, czyli CO ROBIĆ, gdy widzisz kogoś z napadem padaczkowym:

– zachowaj spokój

– postaraj się ułożyć głowę chorego na czymś miękkim, by amortyzować uderzenia

– jeśli to możliwe, postaraj się ułożyć chorego lekko na boku (by nie zadławił się śliną i by ułatwić mu oddychanie) – nie zawsze jest to możliwe od razu, ze względu na siłę skurczów, jeżeli nie możesz tego zrobić od razu, poczekać aż napad zacznie ustępować.

MITY, czyli czego robić NIE WOLNO:

– nie wkładaj niczego w usta, między zęby, ponieważ możesz je uszkodzić, możesz też złamać szczękę

– nie staraj się wyciągać języka – chory na pewno go nie połknie

– nie próbuj unieruchamiać kończyn, ponieważ możesz je złamać – w czasie ataku nie podawaj choremu nic do picia ani jedzenia

Czy konieczne jest wezwanie pomocy? Nie zawsze. Wezwij pogotowie, gdy:

– napad trwa dłużej niż 5 minut

– twierdzi, że nie cierpi na padaczkę, a ten napad był pierwszym w jej życiu

– po pierwszym napadzie nastąpi drugi

– chory zaczyna wymiotować

– nie odzyskuje przytomności w ciągu kilku minut po napadzie

– chorym jest dziecko

– osoba jest ranna I na koniec wszystko w pigułce – czyli zapraszam na Padaczka: fakty i mity o pierwszej pomocy